Razgovaramo s našom doktoricom Martinom Šturlić koja u Medifemu radi preglede dojki
Draga Martina, hvala Vam što ste u svojemu gustom rasporedu odvojili vrijeme za ovaj razgovor. No tema je izuzetno važna, i stoga nikad nije dovoljno naglašavati je i razgovarati o njoj. Koliko su redoviti pregledi važni za rano otkrivanje raka dojke?
Dobar dan i hvala na pozivu. Redoviti pregledi dojke su od iznimne važnosti. Pravovremenim pregledima možemo spasiti mnoge živote. Samo oni mogu dovesti do ranog otkrivanja bolesti, i to često prije nego što se pojave bilo kakvi simptomi. To je važno još jednom naglasiti. Jer možda nećete imati nikakve vidljive simptome ili ih nećete osjetiti. Nismo tu da bismo nekog strašili, no važno je znati. To da nemate simptome ne znači da se bolest već nije počela razvijati!
Rano otkrivanje, prema tome, značajno povećava šanse za uspješno liječenje i smanjuje smrtnost. A kad to kažemo, moramo naglasiti i ovo: rak dojke je najčešća maligna bolest kod žena. Barem 1 od 8 žena se tijekom života susretne s rizikom od raka dojke. Velik broj: 1 do 8! I zato su redoviti pregledi jako bitni. I zato to stalno naglašavamo.
Koji su to pregledi koje biste preporučili ženama i koliko često ih treba obavljati?
Preporučuje se nekoliko razina pregleda. Prvo, sve žene starije od 20 godina trebale bi redovito obavljati samopreglede dojki jednom mjesečno.
Od 20. do 35. godine preporučuje se obavljati redovite kliničke ulatrazvučne preglede svake 1-2 godine. Nakon 35. odlazak na klinički ultrazvučni pregled dojki kod liječnika trebalo bi obavljati svake godine.
Posebno se, pak, paziti moraju one osobe koje su u obitelji imale povijest raka dojke…
Točno, žene s pojavom raka dojke u obitelji trebali bi ići na godišnje preglede već nakon 20. godine.
Spomenuli ste samopreglede. Možete li nam reći kako točno žene mogu samostalno provjeriti svoje dojke?
Naravno. Samopregled dojki najbolje je obavljati odmah nakon prestanka menstruacijskog krvarenja, kada su dojke manje osjetljive. Postupak uključuje vizualni pregled pred ogledalom kako bi se primijetile eventualne promjene u veličini, obliku ili boji kože dojki. Zatim slijedi opipavanje dojki i pazušne regije u ležećem ili uspravnom položaju, pri čemu se ruka dojke koja se pregledava digne iznad glave, a pregledava se suprotnom rukom koristeći jagodice prstiju kružnim pokretima. Pritom se mora ispipati cijela dojka od periferije do bradavice. Dakle, prvo vizualni pregled, a potom i opipavanje. Ako primijetite bilo kakve promjene, poput kvržica, uvlačenja kože, iscjetka iz bradavice ili crvenila, trebala bi se odmah obratiti liječniku.
No, važno je napomenuti još jednu stvar. Samopregledi su odlični, ali nisu dovoljni. Jer samo 1 od čak 10 žena osjeti bol kod opipavanja kvržice tijekom samopregleda. Samo 1 od 10. Samo redoviti klinički ultrazvučni pregledi mogu dati prave rezultate.
Koji su čimbenici rizika za rak dojke i kako žene mogu smanjiti rizik?
Čimbenici rizika uključuju genetsku predispoziciju, dob (veći rizik nakon 50. godine), hormonalne promjene, nezdrav način života, prekomjernu težinu, konzumaciju alkohola i izlaganje stresu. Da bi smanjile rizik, žene bi trebale održavati zdravu tjelesnu težinu, biti tjelesno aktivne, konzumirati zdravu prehranu, izbjegavati pušenje i alkohol te redovito obavljati preglede. Također, ako u obitelji postoji povijest raka dojke, važno je razmotriti genetsko savjetovanje i testiranje.
Ali i tu imam dodatnu napomenu. Sve navedeno ne isključuje da do raka dojke može doći. Upravo suprotno. Stoga se ne možemo osloniti na zdrav način života i reći: to se meni neće dogoditi. Zdrav život sigurno smanjuje vjerojatnost, ali i dalje: rak dojke se može dogoditi svakom!
Postoji li stigma ili strah vezan uz preglede i dijagnozu raka dojke, i kako ih prevladati?
Itekako. Nažalost, mnoge žene izbjegavaju preglede zbog straha od dijagnoze. Što se tiče pregleda ultrazvukom koji vršimo u Medifemu, treba reći da je takav pregled za početak potpuno bezbolan. A svi ćemo, od mene do sestara, učiniti sve što je u našoj moći da Vam pregled protekne u ugodnoj i dostojanstvenoj atmosferi.
No moram napomenuti još jednu dobrobit redovitih pregleda i ranog otkrivanja. Ključno je educirati javnost o tome da rano otkrivanje raka dojke ne samo da spašava život, već često omogućuje manje invazivno liječenje. Ponavljam, manje invazivno liječenje. E sad vas pitam, što biste radije odabrali?
Završna poruka za naše čitateljice…
Drage žene, briga o vašem zdravlju je najveći dar koji možete dati sebi i svojoj obitelji. Redoviti pregledi nisu gubitak vremena, već ulaganje u vašu budućnost. Rak dojke, ako se otkrije na vrijeme, izlječiv je u više od 90% slučajeva. Budite odgovorne prema sebi i učinite pregled dijelom svoje rutine.
Hvala vam na ovim korisnim informacijama i na Vašem vremenu.
Hvala vama, i nadam se da će ove poruke doprijeti do što većeg broja žena. Jedan pregled doista može promijeniti život. Naručite se stoga na pregled još danas. I vidimo se u Medifemu!
Podijeli objavu